Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Urazy i skaleczenia u dzieci@flikr.com/Noel Zia Lee
Przede wszystkim, nie wpadaj w panikę. Rozbite kolano, siniak czy zadrapanie to nie koniec świata. Maluch, gdy zauważy twój strach, zacznie płakać i denerwować się coraz bardziej. Najlepiej, jak całą sytuację zamienisz w żart. Takie zachowanie powinno odwrócić uwagę dziecka od bólu i lecącej z nogi czy ręki krwi.
Urazy i skaleczenia u dzieci
Urazy, które przydarzają się malcowi mogą być różne i w zależności od tego jakiego są rodzaju musisz być na to przygotowana. Co zatem masz robić?
Otarcia i skaleczenia - skórę przemyj wodą i zdezynfekuj, ale jeśli malec upadł na piasek lub żwir, oczyść otarte miejsce wodą z mydłem, i zdezynfekuj. Jeśli skaleczenie krwawi, ranę uciśnij, najlepiej sterylnym gazikiem. Gdy przestanie krwawić, opłucz ją pod bieżącą wodą i zdezynfekuj wodą utlenioną lub płynem odkażającym. Potem nałóż plaster z opatrunkiem. Ważne, by brzegi rany się schodziły, bo wtedy szybciej się zagoją. Jeśli maluch nie był szczepiony przeciw tężcowi, a w ranę dostało się coś, czego nie jesteś w stanie usunąć, skorzystaj z pomocy specjalisty.
Siniaki i krwiaki powstają, gdy podczas upadku lub innego urazu dojdzie do pęknięcia naczyń krwionośnych i pewna ilość krwi wydostanie się pod skórę. Do stłuczonego miejsca przyłóż lód lub zimny okład. Siniaki kilka razy w ciągu dnia smaruj maścią z arniki lub z wyciągiem z kasztanowca, które przyspieszają wchłanianie się krwi. Jeśli krwiak jest rozległy, a skóra pod nim opuchnięta i wypukła oraz w przypadku siniaków na głowie udaj się z dzieckiem do lekarza.
Oparzenia zdarzają się zazwyczaj w domu. Poparzone miejsce natychmiast zacznij schładzać przez dziesięć, piętnaście minut, najlepiej pod bieżącą, zimną wodą. To przyniesie ulgę i obniży temperaturę tkanek, zapobiegając ich dalszemu uszkodzeniu. Następnie poparzone miejsce delikatnie osusz jałową gazą i nałóż preparat chłodzący i przyspieszający gojenie. Pęcherzyków po oparzeniach nie przekłuwaj. Trzeba je osłonić jałowym opatrunkiem.
Wezwij pogotowie albo pojedź do lekarza wówczas, kiedy oparzenie jest silne albo rozległe.
Drzazgi i zadry. Z ich usunięciem nie ma większego problemu, jeśli wystają ponad skórę. Wtedy wystarczy wyciągnąć paznokciami, a skórę wokół ranki zdezynfekować. Gorzej, jeśli drzazga utkwiła głębiej. Wtedy najlepiej podważyć ją zdezynfekowaną igłą, a następnie delikatnie wyciągnąć pęsetą. Gdy to nic nie daje, skórę można namoczyć w ciepłej wodzie z mydłem – drzazga odrobinę się wtedy wysunie i łatwiej będzie ją chwycić. Można też spróbować przykleić do niej plaster bez opatrunku, a potem odkleić go w kierunku, w jakim wystaje drzazga. Gdy jednak drzazga w całości jest pod skórą albo udało się wydobyć tylko jej część, a miejsce wokół rany po usunięciu drzazgi się zaczerwieniło, skontaktuj się z lekarzem.
Pęcherzyki na stopach powstają, gdy but ociera skórę. W ciągu dnia zaklej je plasterkiem lub nałóż ochronny preparat w sprayu, a wieczorem wymocz stopy dziecka w letniej wodzie. Pęcherzyków nie przekłuwaj, bo znajdujący się w nich płyn pomaga skórze się goić. Jeśli pęcherz znajduje się w takim miejscu, że utrudnia chodzenie, można go delikatnie, po uprzedniej dezynfekcji skóry, nakłuć jednorazową igłą i ucisnąć sterylnym gazikiem. Gdy z pęcherzyka wypłynie cały płyn, zabezpiecz chore miejsce plasterkiem, by nie dopuścić do zakażenia.
Guzy nabite przez malca schłodź okładem z lodu zawiniętego w ściereczkę, gazą namoczoną w zimnej wodzie z dodatkiem octu lub plaster chłodzący. Obkurczy on naczynia krwionośne, zmniejszy krwawienie i ból. Jeśli skóra nad guzem jest rozcięta, najpierw zatamuj krwawienie, a potem oczyść ranę wodą utlenioną.
Jeśli po uderzeniu w głowę malec straci przytomność, krwawi z nosa, ust lub ucha, ma zawroty głowy, świadomości, mowy, wymioty albo wgniecenie w czaszce, natychmiast zadzwoń na pogotowie lub sama zawieź malca do lekarza.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2016.07.18 19:42
Na drzazga fajny jest sposób, plasterek z soda nakleić na około godziny sama wyjdzie bezboleśnie.
Patrycja Sobolewska 2016.07.17 20:16
bardzo pomocny artykuł !
Stokrotka 2016.07.16 12:57
Plasterek musi być! Jak nie widać to mniej boli.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.